Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

 

 

 

 SEZON NA KLESZCZE ROZPOCZĘTY!!!

 

Wiosna to nie tylko nadejście pięknej, słonecznej pogody, która sprzyja spacerom z naszymi pupilami, lecz także zagrożenie ukąszeniem przez kleszcze. Występują one licznie w lasach, na łąkach i na miejskich trawnikach, gdzie podczas zwykłego, codziennego spaceru można go "złapać". Nie jest łatwo wypatrzyć kleszcza w gęstej psiej sierści. Najlepiej nie dopuszczać, aby pasożyt zaatakował psa.Kleszcze odżywiają się krwią ssaków. Największą aktywność wykazują wiosną i jesienią. Przyczajone na źdźbłach traw, czyhają na ofiarę. Po dostaniu się na powierzchnię ciała wwiercają się aparatem gębowym w skórę i pobierają krew. Wszystko to odbywa się bezboleśnie, ponieważ ślina kleszcza posiada właściwości znieczulające. Jeżeli zauważymy kleszcza na ciele zwierzęcia, należy jak najszybciej go wykręcić przy pomocy specjalnej pęsety. Taki sposób pozwala na usunięcie całego ciała pasożyta. Im wcześniej to zrobimy, tym mniejsze będzie ryzyko zakażenia. Pamiętajmy, że nie wolno tego robić gołą ręką. Pasożytujący kleszcz może zarazić psa piroplazmozą (babeszjozą) i boreliozą.

 

Babeszjoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki, które po dostaniu się do naczyń krwionośnych żywiciela powodują rozpad krwinek czerwonych. Towarzyszy temu wysoka gorączka, pies staje się osowiały, apatyczny, traci apetyt. Zauważyć można ciemniejsze zabarwienie moczu, zażółcenie błon śluzowych. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lecznicy dla zwierząt, gdzie badaniami laboratoryjnymi można szybko potwierdzić chorobę i rozpocząć leczenie.

 

Borelioza (synonimy-choroba z Lyme, Krętkowica kleszczowa) jest przewlekłą bakteryjną chorobą atakująca wiele narządów. Do infekcji dochodzi w wyniku ukąszenia kleszcza z rodziny Ixodes i pierwotnie ma charakter lokalny, w postaci zaczerwieniania. Objaw wędrującego rumienia zdarza się rzadko w przeciwieństwie do ludzi (wolno powiększające się zaczerwienie skóry. Następnie dostaje się do krwi i atakuje narządy wewnętrzne. U zwierząt na plan pierwszy wysuwają się zapalenia stawów, dotykając jeden lub kilka stawów. Choroba może nawracać i przyciszać się. Stawy są bardzo bolesne, napuchnięte, występuje kulawizna, brak apetytu, apatia i gorączka. Rzadko zdarzają się zaburzenia rytmu serca, uszkodzenia nerek oraz objawy neurologiczne. Rozpoznanie jest trudne, definitywnie można je postawić na podstawie wymazu ze stawu lub miejsca ugryzienia, ale jest to metoda bardzo kosztowna. Po zebraniu danych z wywiadu, objawów, endemicznej oceny występowania choroby i pozytywnej reakcji na leczenie, w trakcie terapii można postawić takie rozpoznanie.

 

Na rynku dostępnych jest wiele środków chroniących zwierzęta przed kleszczami. Są to preparaty w postaci płynu do stosowania bezpośrednio na skórę, tabletek lub w postaci obroży. 

 

 

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?