Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

SEZON NA KLESZCZE ROZPOCZĘTY!!!

Wiosna to nie tylko nadejście pięknej, słonecznej pogody, która sprzyja zabawom z naszymi zwierzakami. Z nadejściem ciepła wzrasta ryzyko inwazji kleszczy, które bez litości atakują naszych pupili. Występują one  w lasach, na łąkach i na miejskich trawnikach. Znalezienia kleszcza w gęstej psiej sierści nie jest łatwe. Najlepiej nie pozwolić, aby pasożyt zaatakował psa.Kleszcze odżywiają się krwią ssaków. Największą aktywność wykazują wiosną i jesienią. Po dostaniu się na powierzchnię ciała wgryzają się aparatem gębowym w skórę i pobierają krew.Pies nie odczuwa przy tym żadnego dyskomfortu, ponieważ ślina kleszcza posiada właściwości znieczulające.Im wcześniej zauważymy i usuniemy pasożyta, tym mniejsze ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Pasożytujący kleszcz może zarazić psa piroplazmozą (babeszjozą),boreliozą, anaplazmozą, erlichiozą.

Babeszjoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki, które po dostaniu się do naczyń krwionośnych żywiciela powodują rozpad krwinek czerwonych. Towarzyszy temu wysoka gorączka, pies staje się osowiały, apatyczny, traci apetyt. Zauważyć można ciemniejsze zabarwienie moczu, zażółcenie błon śluzowych. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lecznicy dla zwierząt, gdzie badaniami laboratoryjnymi można szybko potwierdzić chorobę i rozpocząć leczenie.

Borelioza jest przewlekłą bakteryjną chorobą atakująca wiele narządów. Do infekcji dochodzi w wyniku ukąszenia kleszcza z rodziny Ixodes i pierwotnie ma charakter lokalny, w postaci zaczerwieniania. Objaw wędrującego rumienia zdarza się rzadko w przeciwieństwie do ludzi (wolno powiększające się zaczerwienie skóry. Następnie dostaje się do krwi i atakuje narządy wewnętrzne. U zwierząt na plan pierwszy wysuwają się zapalenia stawów, dotykając jeden lub kilka stawów. Choroba może nawracać i przyciszać się. Stawy są bardzo bolesne, napuchnięte, występuje kulawizna, brak apetytu, apatia i gorączka. Rzadko zdarzają się zaburzenia rytmu serca, uszkodzenia nerek oraz objawy neurologiczne.

Anaplazmoza jest chorobą bakteryjną, która może przebiegać u psa w dwóch formach. Pierwsza z nich wywoływana jest przez Anaplasma fagocytophilium i przebiega w postaci zakażenia białych krwinek. Jest to forma zakażenia występująca również u ludzi, znana jako ludzka anaplazmoza granulocytarna. Drugi typ anaplazmozy psów jest wywoływany przez Anaplasma platys i przebiega pod postacią zakażenia płytek krwi.

Erlichioza jest zakaźną wielonarządową chorobą ludzi i zwierząt, przebiegającą z trombocytopenią czyli zmniejszeniem liczby płytek krwi.

Na rynku dostępnych jest wiele środków chroniących zwierzęta przed kleszczami. Są to preparaty w postaci płynu do stosowania bezpośrednio na skórę, tabletek lub w postaci obroży. Substancje zawarte w tych preparatach przenikają do wydzieliny gruczołów łojowych skóry psa lub kota, zapewniając ochronę całej powierzchni ciała.

  

Aktualności

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?