Gabinet weterynaryjny Koala

lek. wet. Marcin Filip

Wybrane choroby psów i kotów

 

Kilka informacji o chorobach zakaźnych i ich zapobieganiu u kudłatych ulubieńców

 

CHOROBY ZAKAŹNE KOTÓW

 

Katar koci

Jest to potoczna nazwa choroby wywoływanej przez herpesvirus, kaliciwirus lub oba wirusy jednocześnie. Wirusy atakują zwykle kocięta. Główne objawy to zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek (wycieki śluzowo-ropne, zaczerwienienie i obrzękiem śluzówek, trudnością z oddychaniem, ) a także zapalenie śluzówki jamy ustnej (gorączka, osłabienie, ślinotok, pęcherzyki i nadżerki w jamie ustnej).
Choroba ta rzadko jest śmiertelna ale nie leczona często prowadzi do powikłań.

 

Panleukopenia – Tyfus koci

Choroba wywoływana przez parvowirus. Dotycz głównie kotów młodych (od 6 tyg. Do 4 mcy). Objawy to apatia, brak apetytu, ból brzucha, później wymioty, biegunka. U nieleczonych zwierząt śmiertelność jest wysoka.

 

FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej

Choroba wywoływana przez koronawirus. Chorują koty młode (poniżej 4 lat) Początkowo objawy to gorączka i osłabiony apetyt. Potem dołącza się wychudzenie, niedokrwistość, powiększenie brzuszka i zmiany w oczach.

 

FELV – białaczka kotów

Wywoływana przez retrowirus, najbardziej wrażliwe są kocięta poniżej 12 tyg. , oraz koty swobodnie wychodzące Do rozwoju objawów może dojść po kilku miesiącach lub latach od zakażenia (głównym źródłem zakażenia jest ślina). Początkowo objawy to osłabienie, brak apetytu, wychudzenie, niedokrwistość, częste infekcje, a także zapalenie dziąseł, uszu ogólnie koty wyglądają na zaniedbane. Zakażenie wirusem FeL V wywołuje nowotwory, zaburzenia neurologiczne (m.in. drgawki, porażenie kończyn), oraz problemy z płodnością.

Choroba jest nieuleczalna.

 

FIV – „koci AIDS”

Tak jak poprzednia choroba, jest wywoływana przez retrowirusa. Główne objawy to zapalenie dziąseł i jamy ustnej (zaczerwienienie, ślinotok), nawracające infekcje i zakażenie skóry. Często występuje biegunka.

 

Pasożyty wewnętrzne:

Koty są żywicielami wielu płazińców (Taenia taeniaeformis, dipilidium caninum, Echinococcus multilocularis) tęgoryjców (Ancylostoma tubaeforme) oraz obleńców: nicienie płucne (Aelurostrongylus abstrusus) , glisty z rodzaju Ascarida (Toxocara cati), oraz Capillaria.

Najczęściej do inwazji dochodzi poprzez zjedzenie żywiciela pośredniego np. myszy lub zakażenie w macicy i przez mleko matki. Koty należy regularnie odrobaczać co 2-3 miesiące.

 

CHOROBY ZAKAŹNE PSÓW

 

Nosówka

Wywoływana przez Paramyxowirus. Chorują psy w każdym wieku, jednak najbardziej niebezpieczna jest dla młodych nieszczepionych szczeniąt ,oraz starszych ,osłabionych psów. Początkowo objawy są niespecyficzne(gorączka, brak apetytu, ropny wypływ z nosa i oczu). Potem pojawiają się objawy zapalenia płuc( duszność, kaszel, silne osłabienie) , mogą być objawy ze strony układy pokarmowego (biegunka, wymioty, wychudzenie) , oraz układu nerwowego (drżenie mięśni, niezborność, porażenie kończyn). Mogą tez pojawić się objawy skórne (wypryski, krosty, pęcherzyki) lub oczne (owrzodzenie rogówki). Choroba w 50% kończy się śmiercią, a przy objawach nerwowych 90%.

 

Parwowiroza

Wywoływana przez parwovirus. Atakuje głównie szczenięta do 6 miesiąca, oraz starsze nieszczepione. Objawy to intensywna biegunka koloru brudnoczerwonego, często ze śladami krwi o charakterystycznej woni, wymioty, bolesność brzucha, apatia, silne osłabienie, oziębienie ciała (temperatura wewnętrzna często nie przekracza 37°C). W krótkim czasie dochodzi do odwodnienie, wycieńczenia i śmierci.

 

Choroba Rubartha

Wywoływana przez Adenowirus (CAV-1). Choroba może mieć przebieg nadostry, ostry ,łagodny. Możliwe jest też zakażenie bezobjawowe. Główne objawy choroby to: gorączka, wymioty, bolesność brzucha, obrzęki na głowie, szyi i przedpiersiu, wodobrzusze, oraz zapalenie naczyniówki oka. Śmiertelność wynosi od 10% do 90%.

 

Kaszel kennelowy

Wywoływana przez różne wirusy i bakterie. Charakteryzuje się występowaniem w dużych skupiskach psów (schroniska, wystawy, hodowle). Objawy to osłabienie, kaszel, duszności. Choroba często wikłana innymi czynnikami.

 

Wścieklizna – Lyssa

Jest to wirusowe zapalenie mózgu i rdzenia ssaków(w tym ludzi) i ptaków, przebiegające w 3 fazach (stadium zwiastunowe – zmiany w zachowaniu; stadium podniecenia – agresja i ciągły ruch, oraz stadium porażeń), kończące się śmiercią. Podlega obowiązkowi zgłoszenia. Zakażenie następuje przeważnie przez ugryzienie, objawy pojawiają się po 14-60 dniach.

 

Borelioza

Wywoływana przez krętki z rodz. Borellia. Jest to choroba przenoszona przez kleszcze! Objawy: brak apetytu, gorączka, obrzęk i bolesność stawów, mięśni, ostre zapalenie i przeczulicę skóry. 

 

Babeszjoza (Piroplazmoza)

Jest jednostką chorobową groźną dla populacji psów domowych. Choroba wywoływana jest przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, które przenoszone są przez kleszcze. Pierwotniak ten wraz ze śliną zainfekowanego kleszcza dostaje się do organizmu psa. Umiejscawia się wewnątrz krwinek czerwonych (erytrocytów), gdzie może się namnażać. Erytrocyty rozpadają się i atakowane są kolejne krwinki czerwone. Jeśli zainfekowany kleszcz wraz ze śliną, wprowadził do organizmu psa pierwotniaki Babesia, to najczęściej objawy pojawiają się po 2-4 dniach. Pierwszymi objawami są: apatia, gorączka przekraczająca 39oC oraz brak apetytu. W badaniu klinicznym stwierdza się bladość błon śluzowych, przyspieszony oddech oraz przyspieszoną akcję serca. Jeśli zachorowanie trwa 1-2 dni może dołączyć się ciemniejsze zabarwienie moczu.

 

Pasożyty wewnętrzne

Psy są żywicielami wielu tasiemców (Taenia taeniaeformis, Dipilidium caninum, Echinococcus multilocularis), tęgoryjców (Ancylostoma caninum, Uncinaria stenocephala), włosogłówek (Trichuris vulpis) , glisty z rodzaju Ascarida (Toxocara canis), oraz Capillaria.
Najczęściej do inwazji dochodzi poprzez zjedzenie żywiciela pośredniego np. myszy lub zakażenie w macicy i przez mleko matki.

Psy należy regularnie odrobaczać co 4-6 miesięcy.

 

Pasożyty zewnętrzne psów i kotów:

  • Pchły
  • Wszy i wszoły
  • Cheyletiella
  • Świerzb drążący oraz uszny
  • Nużeniec
  • Trombik jesienny

 

WYBRANE CHOROBY NIEZAKAŹNE PSÓW I KOTÓW

 

 

Otyłość

Rozwija się powoli, stopniowo, gdy zwierzę otrzymuje więcej kalorii niż zużytkuje. Do rozwoju otyłości przyczyniają się m.in. :

  • Źle dobrana karma(za dużo tłuszczu i węglowodanów), lub za duża ilość karmy.
  • Podkarmianie zwierzęcia (bo prosi…)
  • Zbyt mało ruchu
  • Predyspozycje rasowe (spaniel, labrador)
  • Kastracja, sterylizacja

Otyłość prowadzi m.in. do:

  • chorób układu ruchu
  • chorób układu sercowo-naczyniowego
  • cukrzycy
  • pogorszenia kondycji i ospałości zwierzęcia
  • skrócenia długości życia

 

Choroby przyzębia

Twój pies/kot ma nieprzyjemny zapach z pyska?

Na zębach ma jakiś dziwny osad?

Dziąsła są zaczerwienione?

A może wypadają mu zęby?(oczywiście stałe)

Twój pies ma problem.

Prawdopodobnie ma kamień nazębny, zaawansowane zapalenie dziąseł, a może już chwieją mu się zęby, albo robią ropnie… konieczna jest wizyta u weterynarza, gdyż choroby przyzębia mają poważne konsekwencje dla całego organizmu.

 

Ropomacicze

Jest to poważna choroba, polegająca na gromadzeniu się wydzieliny wewnątrz macicy. Główne przyczyny to: długotrwałe podawanie hormonów blokujących cieczkę, nadkażenie mikroflory pochwy w czasie cieczki, komplikacje poporodowe. Początkowo objawy są mało specyficzne (posmutnienie, częste leżenie), potem suka dużo pije, nie je, wymiotuje, sierść nienormalnie wypada, czasem widoczny jest wyciek z pochwy.

Należy niezwłocznie udać się do weterynarza!!!

Ropomacicze jest chorobą zagrażajacą życiu!!!

 

APZS – alergiczne pchle zapalenie skóry

Charakterystyczne objawy to: silny świąd, szybko pojawiające się, okrągłe, sączące, zaczerwienione miejsca – najczęściej przy ogonie lub na karku. Choroba dotyczy głównie psów z dłuższą sierścią np. golden retriver, owczarek niemiecki, berneńczyk,pekińczyk.

Choroba występuje też u kotów – przerzedzenie sierści, wyłysienia, świąd.